Twitter Jana

sobota, 21 marca 2009

Badanie krwi (marzec 2009)

Krew pobrano i badanie wykonano 13. marca.

Przede wszystkim zwraca uwagę poziom cholesterolu (wyższy od dopuszczalnego o 22 jednostki: 222 mg/dl) oraz maksymalna, dopuszczalna ilość glukozy we krwi (110 mg/dl).

Po konsultacji z lekarzem, zdecydowałem się na badanie krzywej cukrowej (glukoza), lipidogram (cholesterol) i przy okazji badanie moczu ;-). Wydaje mi się, że dobrym pomysłem jest wprowadzenie osobnych wpisów na temat ww. tu na blogu.

Kliknij obraz, aby powiększyć.

piątek, 20 marca 2009

% zawartość tłuszczu w organizmie

aktualizacja 28 stycznia 2011
Historia moich wyników

Kolejnym, bardzo ważnym wskaźnikiem jest: procentowa % zawartość tłuszczu w organizmie. Istnieją różne sposoby i wzory dzięki, którym można to obliczyć albo samemu (kliknij), albo korzystając z pomocy osoby wykwalifikowanej, która nas pomierzy, a później wszystko przeliczy i poda wynik. Innym, praktycznym sposobem jest użycie wagi elektronicznej, która wyposażona jest w takową funkcję (wysyła impulsy małych prądów brrr... ;-)).

Najszybszym sposobem jest użycie kalkulatorów dostępnych w internecie. Nie obyło się jednak bez pomiarów tego i owego (najczęściej obwodu w biodrach i pasie).

Procentowa zawartość tkanki tłuszczowej u statystycznego mężczyzny wynosi 15 - 18% i wraz z wiekiem rośnie (poniższa tabela na podstawie weightlossresources.co.uk)



Jeśli nie widać powyższej tabelki kliknij TUTAJ

Nie trudno się domyślić, że każdy wynik powyżej maksymalnie dopuszczalnego (w moim przypadku 25%) zwiększa ryzyko chorób układu krążenia.

Moje wyniki (TRAGEDIA!!!):
32,50% OTYŁOŚĆ e-manus (do średniej 1/2)
32,00% OTYŁOŚĆ (vitalia.pl) (do średniej 2/2)
33,22% OTYŁOŚĆ (www.bmi-calculator.net)
31,60% OTYŁOŚĆ (www.hussmanfitness.org)
32,25% OTYŁOŚĆ (średnia)

Historia wyników

poniedziałek, 16 marca 2009

Wskaźnik CPM (całkowita przemiana materii)

Wskaźnik CPM (całkowita przemiana materii) określa dzienne zapotrzebowanie energetyczne człowieka. Jego wielkość zależna jest od płci, wieku, wagi, wzrostu i stopnia aktywności fizycznej badanego.

Wskaźnik CPM można pobliczyć samemu (po drodze m.in. podstawową przemianę materii PPM; basic metabolic rate BMR), ale o wiele prostsze i szybsze jest wpisanie odpowiednich danych do istniejących w internecie formularzy. Po naciśnięciu przycisku oblicz otrzymuje się pożądany rezultat.
Ważna uwaga: internetowe kalkulatory przyjmują często inne współczynniki dla tej samej aktywności fizycznej dlatego wyniki końcowe różnią się między sobą.

Mój wskaźnik wyniósł odpowiednio (w kaloriach dziennie):
3098 (vitalia.pl)
3163 (www.e-odchudzanie.com.pl)
3334 (www.odzywanie.info.pl)
3338 (www.fit.pl)

Hitoria wyników

sobota, 14 marca 2009

Metabolizm - jak przyspieszyć?

To co jemy przetwarza się w energię, a tę przemianę dostarczonej organizmowi materii określa się słowem: metabolizm.

No i wszystko fajnie tylko co ja z tego mam? ;-) Ano dużo, bo dzięki temu żyje. - ok. 65% dziennego zapotrzebowania energetycznego zużywana jest na oddychanie czy krążenie (metabolizm spoczynkowy PPM), 25% aktywność fizyczną, a pozostałe 10% na proces trawienia (efekt termiczny jedzenia).
















Genetycy mówią, że metabolizm jest zapisany w genach. Ale... ponoć nie wszystko stracone!

Okazuje się bowiem, że całkowita przemiana materii jest tym szybsza im więcej w ciele jest mięśni, a mnie tłuszczu. Sytuacja kiedy ilość ruchu jest mała, a je się więcej niż potrzeba jest zabójcza. Do tego dodajmy, że wraz z wiekiem spada ilość pożywienia potrzebna naszemu organizmowi. Trudno się dziwić, że mięsień piwny rośnie ;-)

Najprostsze wyjście to mniej jeść. Tylko, że metabolizm jest tak zaprogramowany, że jak organizm otrzymuje mniej kalorii to ten się spowalnia by więcej kalorii odkładanych było na czarną godzinę. Dlaczego? Organizm nie wie, że my chcemy jeść mniej, jemu się wydaje, że to są jakieś ekstremalne wyjątkowe sytuacje - tak jak miewali nasi przodkowie - i chcąc nam pomóc staje się naszym "katem".

Wniosek chyba narzuca się sam: trzeba zacząć ćwiczyć zwiększając tkankę mięśniową. Nie wystarczy więc biegać (truchtać), bo tak można co prawda pozbyć się nadwagi, ale docelowo nie polepszy się przemiany materii (komórki mięśniowe są parę razy bardziej metaboliczne niż tłuszczowe). A to oznacza, że będę musiał rozpocząć trening siłowy!

p.s. W kolejce związany z tą notką wskaźnik CPM

czwartek, 12 marca 2009

Przyprawa Fit-Up czyli zdrowa słabość



Uwielbiam ją. Moją ulubioną wersją jest "do sałatek", którą potrafię użyć niemal do wszystkiego.

Czy działa? Na mnie działa albo wtedy kiedy robię sobie po niej przerwę, albo na jesień. Nie wiem jeszcze, która z tych wersji jest prawdziwa. Możliwe jest również to, że to tylko złudzenie.

Jaka prawda by nie była, niezaprzeczalnym jest, że uwielbiam jej smak!

No to... fit-up! ;-)

poniedziałek, 2 marca 2009

Wskaźnik Masy Ciała (BMI) - właściwa + idealna masa ciała (1)


Rozpoczynam od najpopularniejszego wskaźnika: BMI (skrót od angielskiego Body Mass Index) czyli WSKAŹNIK MASY CIAŁA.

aktualizacja: 19 grudnia 2009
Historia moich wyników


Jest to stosunek masy ciała (wyrażonej w kilogramach) przez kwadrat wzrostu (w metrach, dla mnie: 3,61). Współczynnik to inny, w odróżnieniu od ważenia się, sposób ujęcia posiadanej wagi ciała. Dzięki wzięciu pod uwagę wzrostu możemy dokładniej stwierdzić w jakiej znajdujemy się sytuacji.

Należy pamiętać, że wadą zarówno ważenia się jak i samego współczynnika BMI jest to, że nie uwzględniają one sytuacji kiedy tracimy tkankę tłuszczową a jednocześnie zwiększa się ilość tkanki mięśniowej. W takiej sytuacji zarówno waga, jak i wskaźnik BMI może stać w miejscu, gdy w tym samym czasie, w naszym ciele zachodzą pozytywne zmiany. Wniosek z tego taki, że należy z nich koniecznie korzystać (co będę na pewno czynił), ale patrzyć na całość procesów zachodzących w naszym ciele.


Jak pokazuje tabela obok, w zależności od wielkości wskaźnika, oprócz pożądanej wagi właściwej, inne stany to niedowaga, nadwaga lub otyłość (1, 2 lub 3-stopnia).

Mój wynik

Wynik zatrważający:  
31,86 czyli OTYŁOŚĆ 1 stopnia.
Historia wyników


Wagi progowe czyli wyznaczanie (np.) właściwej masy ciała dla naszego wzrostu

Jeżeli chcemy obliczyć progowe wagi naszego ciała czyli momenty kiedy nasza waga zmienia swój charakter wystarczy przekształcić wzór na BMI. Po przekształceniu wygląda tak:

waga = progowy wskaźnik BMI * kwadrat wzrostu (m.)

czyli:
waga 1 = 18,5 * wzrost
waga 2 = 24,99 * wzrost
waga 3 = 25 * wzrost
(...)
waga 9 = 40 * wzrost

moje ramy wagowe BMI


Patrz także:
wzór Broca
wzór Lorentza, Tatonia, Bernharda - kliknij
wzór Hallsa
Moje (wszystkie) ramy wagowe


Kalkulatory BMI
:
Vitalia.pl , odzywianie.info.pl, weightlossresources.co.uk, waga-idealna.info, fabrykadiet.pl,

niedziela, 1 marca 2009

Stabilizacja. Przybieranie na wadzę zostało powstrzymane (luty 2009).

NOTATNIK ODCHUDZANIA
Miesiąc 1

Jest! Stało się! Przybieranie na wadzę zostało powstrzymane (patrz: w styczniu +7 kg). Co prawda nic nie udało się uszczknąć z puli 115 kilogramów, ale w zimowym miesiącu, na początku drogi to akurat nie było najważniejsze...

Jaki cel na kolejny miesięc?
Dalej to samo: nie przybierać na wadzę! Utrzymać obecny stan.

rok-do-roku (cele)

Prawdziwe wyzwanie to zdobycie jednego z celów rocznych, na koniec lutego 2010. Za cel realny należy uznać wagę 112 kg, a możliwy aczkolwiek trudniejszy do osiągnięcia wynik 110 kg. Każdy gorszy wynik od wagi realnej do zdobycia (przypominam: 112 kg) będzie niezaprzeczalną porażką!

Pierwszym celem, nazwijmy go, progowym do którego zmierzam jest 107 kg (czyli przejście ze stanu otyłości do nadwagi).

luty 2009: 0 (zero)
stan: 115 kg