wersja beta
Post przerywany / okresowy / sporadyczny, a nawet okresowa głodówka to wolne tłumaczenia angielskiego zwrotu Intermittent Fasting (IF). Mnogość interpretacji zwrotu daje nam niezły obraz tego czego IF dotyczy: pościmy w odpowiednio dobranym czasie, krótko i intensywnie, wykorzystując naturalne potrzeby naszego organizmu (założenie: czas snu to okres poszczenia) i nie przekraczamy magicznej granicy 2 dni, po których metabolizm zaczyna spadać. To oczywiście bardzo ogólny obraz. Szczegóły najlepiej poznać poprzez opis konkretnych metod, a jest ich kilka.
1) SEN - to metoda poszczenia, którą z naturalnej konieczności każdy z nas stosuje. Umieściłem ją tu trochę przewrotnie, ale faktem jest, że każda z metod przerywanego postu (IF) zalicza sen do postnych godzin.
2) SEN+ - jeżeli oprócz snu, choćby 2 godziny, przed położeniem się spać, powstrzymamy się od
spożywania posiłków (a tak wielu z nas robi) to wyjdzie nam całkiem
pokaźna ilość postnych godzin każdego dnia (na oko: 8-10 godzin
dziennie). Jak się bardziej postaramy i dodamy do tego parę godzin rano to będziemy mogli powiedzieć, że pościmy nieprzerwanie przez pół doby. I gdyby 12 godzin powtarzało się codziennie to pościmy pół tygodnia. Magia licz :-)
3) Katolicki PIĄTEK - niemal każdego piątku w trakcie całego roku katolicy w wielu krajach, także w Polsce, poszczą m.in. nie jedząc mięsa (z wyjątkiem ryb). I choć cel tego postu nie jest dietetyczny to można nadać mu także i taką rangę. Jeżeli będziemy pościć (nie jedząc w ogóle) przez cały piątek i do tego dorzucimy naturalny post w trakcie snu to razem wyjdzie nam ok. 30 godzin nieprzerwanego postu. A to już pożytek nie tylko dla ducha, ale i dla ciała.
4) JEM / NIE JEM
5) LG
6) CO DRUGI DZIEŃ
7) WOJOWNIK
8) RANKIEM i WIECZOREM
UNDER CONSTRUCTION
CIĄG DALSZY NASTĄPI...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz